Kada ir kuo purkšti medelius?

Autorius:

publikuota:

purkstuvasSavo augalais kruopščiai besirūpinantys sodininkai pavasarį, dažniausiai kovo pabaigoje, savo vaismedžius ir vaiskrūmius ima purkšti įvairiais preparatais, apsaugančiais nuo kenkėjų bei ligų. Geriausia tai daryti tada, kai vidutinė kelių parų iš eilės oro temperatūra yra 5–10 laipsnių šilumos, kai jau yra prasidėjusi augalų vegetacija. Idealiausia, jeigu purškimo metu visiškai nėra vėjo arba jis gana silpnas, ne didesnis negu 2–4 m/s. Po medelių purškimo turėtų praeiti nors 2–4 val. be lietaus, kad preparatai spėtų įsigerti į augalą. Pastebėta, jog nuo ligų bei kenkėjų vaismedžius geriausia purkšti ryte arba vakare, kuomet oro temperatūra neviršija 20–25 laipsnių šilumos. Labai šaltu oru intensyviai purkšti nerekomenduojama, kadangi tai būna neefektyvu ir neduoda naudos, kurios tikimasi

Visi sodininkai mėgėjai turėtų įsisąmoninti, jog norėdami turėti pakankamai sveikų vaisių, savo sodą būtinai turi purkšti bent penkis kartus per metus. Pirmą kartą purkštuvai naudojami anksti pavasarį saugant augalus nuo ligų. Antrą kartą reikia purkšti fungicidais taip pat nuo ligų; tai daroma prieš pat pumpurų išsprogimą. Jeigu ant savo obelų, kriaušių ar kitų vaismedžių ir vaiskrūmių pastebėjote kenkėjų, tuomet augalus būtina insekticidais purkšti visų pirma prieš pumpurų brinkimą, vėliau – prieš žydėjimą ir dar kart po žydėjimo, kuomet vaisiai, pavyzdžiui, obuoliukai, pasiekia riešuto dydį. Jeigu būtina, purškimą nuo kenkėjų galima kartoti kas 10–12 dienų. Paskutinis medelių bei krūmų purškimas galimas likus 15–20 parų iki derliaus nuėmimo.

Purškiant medžius nuo ligų, pvz., rauplių, rūdžių, puvinių, miltligės, lapų raukšlėjimosi, šratligės ir pan., rekomenduojama naudoti preparatus, vadinamus fungicidais. Pagrindinė jų paskirtis – išgydyti augalus nuo įvairių grybelinių ligų. Dažniausiai naudojami tokie fungicidai: skoras, choras, efektorius, topazas. Preparatai, apsaugantys vaismedžius nuo juos puolančių vabzdžių, pvz., žiedgraužių, amarų, lapsukių, pjūklelų ir pan., vadinami insekticidais.

Dažniausiai naudojami tokie insekticidai: fastakas, decis, aktara, karate. Trumpuose aprašymuose, esančiuose ant šių chemikalų pakuočių, nurodoma, kokiomis dozėmis reikia purkšti augalus. Šiuo ir kitais klausimai, susijusiais su chemikalais, ir su tuo, kokie purkštuvai yra geriausi konkrečiu atveju, jums patars profesionalai. Originalios fungicidų bei insekticidų pakuotės turi atitikti visus Lietuvos Vyriausybės nustatytus reikalavimus, o vartotojui turi būti garantuojama, kad jis įsigyja iš tiesų geros kokybės produktą.

Kiekvienu insekticidu reikėtų purkšti ne daugiau kaip pora kartų, o karate – tik vieną kartą per vegetaciją. Fungicidus irgi rekomenduojama kaitalioti ir nepurkšti tuo pačiu kelis kartus iš eilės. Atkreipkite dėmesį į tai, jog po chemikalų purškimo turi praeiti tam tikras karencijos laikas, kol preparatas bus nebenuodingas ir pasišalinęs iš augalo. Iki to laiko vaisius valgyti griežtai draudžiama.

Šiuo metu vaismedžių purkštuvai yra naudojami bene visuose stambesniuose Lietuvos ūkiuose ar kooperatyvuose (žinoma, išskyrus ekologinius). Būtent nuo jų kokybės labiausiai priklauso tai, ar augalas bus tolygiai padengtas apsaugos priemone. Purkštuvo darbas nulemia augalų ligų paplitimą. Be to, jei purkštuvai tikrai geri ir kokybiški, jie sutaupys chemikalų, taip pat laiko bei pinigų.


Diskusija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *