Kaip veikia šilumos siurbliai oras-vanduo?

Autorius:

publikuota: ,

Šilumos siurbliai yra vienas iš inovatyviausių sprendimų šildymo srityje, o oras-vanduo šilumos siurbliai yra populiarus šio tipo atstovas. Bet kaip jie veikia? Ir kodėl būtent Lietuvoje jie yra tokie efektyvūs? Kodėl mūsų šalyje jie kėsinasi pakeisti iškastinio kuro katilus ir kitus tradicinius šildymo būdus?

Kaip veikia oras-vanduo šilumos siurbliai?

Pagrindinis šilumos siurblio principas yra perkelti šilumą iš vienos vietos į kitą, o ne gaminti ją iš naujo. Oras-vanduo šilumos siurbliai veikia taip:

  1. Šilumos sugavimas. Oras-vanduo šilumos siurbliai, kaip pavadinimas rodo, paima šilumą iš išorės oro.
  2. Šilumos konversija. Gavę šilumą iš oro, siurbliai naudoja kompresorių, kad padidintų šilumos energijos lygį ir pašildytų vandenį, kuris cirkuliuoja namuose.
  3. Šilumos perdavimas. Po to, kai šiluma yra konvertuojama, ji perduodama į namo šildymo sistemą, kuri gali būti grindų šildymo sistema, radiatoriai ar kita sistema (pavyzdžiui, šildomos sienos ar net lubos).

Kadangi energija negaminama deginant ar kitu būdu, šis prietaisas vadinamas siurbliu, o ne kokiu generatoriumi, katilu ar šaltiniu. Tai esminis skiras nuo tradicinio kuro katilų, kurie patys gamina energiją.

Kodėl oras-vanduo šilumos siurbliai yra efektyviausi Lietuvoje?

  1. Klimato sąlygos. Lietuvoje dažniausiai yra 6 šalti rudens, žiemos ir pavasario mėnesiai, bet temperatūra dažnai nekrinta žemiau -20°C. Ši temperatūra yra optimali oras-vanduo šilumos siurbliams, nes jie gali efektyviai dirbti net esant šaltam orui. Esant didesnei temperatūrai, susiduriama su šiokiais tokiais iššūkiais, todėl kartais tenka pagalvoti ir apie alternatyvius šilumos šaltinius. Tik paskutinėmis žiemomis Lietuvoje retai pasitaikydavo žemesnės nei 20 laipsių šalčio temperatūros…
  2. Ekonomiškumas. Šilumos siurbliai oras-vanduo reikalauja mažiau energijos nei kiti šildymo būdai. Ilgainiui tai leidžia sutaupyti pinigų. Lietuvoje tradicinis šildymas yra labai brangus, todėl šis būdas yra labai priimtinas lietuviams.
  3. Tvarumas. Šilumos siurbliai mažina priklausomybę nuo iškastinių degalų, padeda taupyti gamtinius išteklius ir mažina CO2 išmetimus. Ypač, jei dar ant stogo sumontuota saulės elektrinė, tai yra itin tvarios aplinkos ženklas.
  4. Universalumas. Be šildymo, kai kurie šilumos siurbliai gali veikti kaip vėsinimo sistema karštomis vasaros dienomis, nes tais pačiais vamzdeliais cirkuliuoja jau nebe šiltas, o šaltas vanduo.
  5. Palaikymas ir subsidijos. Lietuvos vyriausybė per APVA palaiko ekologiškus šildymo sprendimus, todėl dažnai yra teikiamos subsidijos ar parama asmenims, norintiems įdiegti šilumos siurblius.

Oras-vanduo šilumos siurbliai yra puikus šildymo sprendimas Lietuvos klimato sąlygomis. Jie ne tik suteikia efektyvų šildymą, bet ir padeda taupyti pinigus, apsaugo aplinką ir suteikia patogumą gyvenimui. Dėl šių priežasčių jie pamažu tampa viena iš populiariausių šildymo priemonių Lietuvoje.


Diskusija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *