Norite originaliai aptverti savo teritoriją? Pasinaudokite senolių išmintimi ir pastatykite tvoras taip, kaip statė prieš 100 metų. Nesakome, kad senoliai turi būti būtinai jūsų (gal jie buvo miestiečiai?), nes galima pasinaudoti ir Skandinavijos šalių senolių patirtimi.
Skandinavija – regionas, kuriuo vadinamos kelios šalys – Danija, Švedija, Norvegija Suomija. Dabar ir Estija labai nori būti vadinama šiuo vardu. Ir ne veltui, nes kai kurios statybos tradicijos yra glaudžiai susijusios su kitomis skandinavų tradicijomis.
Ką galime pasimokyti iš skandinavų statydami tvoras?
Švedai ir norvegai turi tradicines savo tvoras iš neskaldytų plonų rąstelių – Skigard. Tai tik toms vietoms būdingas tvorų statymų būdas, nors pati medžiaga būdinga visam Šiaurės regionui, o taip pat ir mums, lietuviams. Viskas labai paprasta. Imami du egliniai arba kadaginiai stulpai ir įkalami į žemę vienas šalia kito nedideliu 10-15 centimetrų atstumu. Tada paruošiami tvoros skersiniai – nestori rastai suskaldomi į dvi dalis, arba į keturias, jei jie storesni. Pradedama tvora statyti nuo kampo, kur įkalami trys stulpai. 10-20 centimetrų nuo žemės aukštyje daromas pirmas atraminis taškas. Senovėje šiai tvorai statyti vinių nenaudodavo, tiesiog nudroždavo eglės šakas ir jas apvyniodavo tarp įkaltų stulpų paprasčiausia aštuoniuke. Dabar galima naudoti arba šakas arba tiesiog ilgas vinis, kurios pereitų per abu kuolus ir tvoros skersinį. Vienas Skersinio galas dedamas ant atraminio taško, kitas – ant žemės. Toliau virš skersinio vėl daromas atraminis taškas ir ant jo dedamas kitas skersinis. Stengiamasi, kad skersiniai būtų sukloti lygiagrečiai. Darant kampus, skersiniai turi būti ne vienodo ilgio, bet toliau tveriant ištisinę tvorą, jie gali būti ir vienodi. Jei skersinis kiek ilgesnis – ne bėda. Jį galima pakalti į žemę arba tiesiog nupjauti per ilgą galą pjūklu.
Skigard tvoros buvo gaminamos iš eglės arba kadagio. Norvegijoje jokių problemų nėra su šia mediena, kaip ir Lietuvoje, todėl tokios tvoros labai tiktų ir mūsų kraštovaizdžiui, nors ir esame įpratę skersinius kloti ne kampu, o statmenai arba horizontaliai, darydami didesnius tarpus. Eglės mediena nėra labai gera kūrenimui, tačiau tvoroms tiks kuo puikiausiai. Išbandykite, jei turite pakankamai eglinės medienos.
Skigard tvoroms naudojama nežievinta mediena, nors aštrias vietas rekomenduojama pašalinti. Tai ekologiška tvora, nes gali būti pastatyta visiškai nenaudojant vinių – tik žmogaus jėga, pjūklas, kirvis ir skaldymui skirtas metalinis pleištas.
Pasižiūrėkite video (norvegiškai), kaip daromos tradicinės norvegiškos tvoros Skigard:
Parašykite komentarą