Mūsų namų durys

Autorius:

publikuota: , ,

Durys – svarbus namų ir butų elementas, jos skirtos uždaryti įvairius įėjimus. Durys pagal savo paskirtį būna išorinės, vidinės, specialiosios (pvz.: nedegios, hermetiškos ir pan.). Pagal konstrukciją durys gali būti vienvėrės ir dvivėrės, lygios ir įsprūdinės, įstiklintos ir aklinos Dar jos gali būti skirstomos pagal jų varstymo būdą į varstomąsias, švaistines (kurios atsiveria į abi puses), stumdomąsias ar sukamąsias. Durys gali būti medinės, fanerinės, metalinės, plastikinės, stiklinės ar padarytos iš medienos drožlių ar pluošto plokščių.

Senovėje lietuvių trobose durys būdavo sudarytos iš dviejų varstomų dalių. Viršutinės dalies paskirtis buvo išleisti dūmus. Kartais durys būdavo dvigubos, pagamintos iš dviejų lentų sluoksnių. Jas įtaisydavo ant specialių medinių vyrių, vadinamų bėgūnų, vėliau tokie dar ilgai buvo naudojami kluonuose. Vėlesniais laikais, suprantama, pradėti naudoti metaliniai vyriai. Dvidešimto amžiaus viduryje valstiečių pastatuose paplito rėminės įsprūdinės konstrukcijos durys, jos dažnai būdavo dvivėrės. Neretai durys būdavo įvairiai puošiamos, jų puošybai buvo naudojami konstrukciniai elementai, iš įvairiai išdėstytų lentų sudaromi ornamentai, taip pat durys buvo specialiai ištapomos įvairiais liaudiškais ornamentais.

Mūsų dienomis durų pasirinkimas tiesiog milžiniškas. Renkantis būsto lauko ar vidaus duris reikėtų įvertinti keletą faktorių. Suprantama, turi būti gražus išorinis vaizdas, bet ypač svarbu yra durų patikimumas ir ilgaamžiškumas. Daugumai žmonių yra aktualu iš ko jų duris pagamintos, todėl jie linkę rinktis natūralias medžiagas, tai yra medieną. Kitiems labai rūpi jų durų individualumas, tokios durys gaminamos pagal užsakovo išmatavimus ir eskizą.

Renkantis duris, žinoma, svarbu yra ir kaina. Jeigu renkamės natūralaus medžio duris, kaina bus didesnė. Tam reikšmės turi sudėtingas medienos apdorojimo procesas, kruopštus ir ilgas jos džiovinimas. Jeigu mediena, prieš gaminant duris, bus blogai išdžiovinta, tai šis procesas toliau vyks jau baigtame gaminyje. Dėl to atsiradusius durų  defektus bus sunku vėliau ištaisyti. Suprantama, svarbūs ir kiti apdirbimo procesai. Kad būtų sumažintas įvairių išorinių faktorių poveikis durims, durys impregnuojamos, tam naudojamas vaškas ar kitos priemonės. Jeigu ieškome pigesnių durų, vertėtų pasidomėti faneruotomis ar laminuotomis durimis, kurios dėl šiuolaikinių gamybos technologijų yra ne ką prastesnės durys nei medinės.

Tad, perkant duris, pirmiausia svarbu apsispręsti, kurios savybės yra svarbiausios, ir pagal tai išsirinti savo svajonių duris, kurios jus saugos ir tarnaus ilgą laiką.


Diskusija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *