Turto vertinimas – tiek kasdienėse, tiek nekasdienėse situacijose atliekamas veiksmas, kuriuo siekiama įvertinti įvairių rūšių turtą.
Turto vertinimo tikslas yra išsamiai ištirti nuosavybę ir pateikti turto vertinimo ataskaitą su joje nurodyta rinkos verte vertinimo dienai.
Nekilnojamojo turto vertinimas – vienas populiariausių turto vertinimo paslaugų ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ši procedūra leidžia ne tik sužinoti, kiek kainuoja jūsų būstas, bet ir tiksliai nustatyti norimo įsigyti nekilnojamo turto rinkos vertę (kainą). Galite gauti visus reikiamus dokumentus, kuriuos prašo pateikti antstoliai, teismas arba valstybinės įstaigos, kai reikia pritaikyti mokesčius.
Nekilnojamąjį turtą sudaro: namai, butai, žemės sklypai, sandėliai, angarai bei ūkiniai pastatai, komercinės patalpos, priestatai bei įvairūs inžineriniai statiniai.
Nekilnojamojo turto vertinimas atliekamas vadovaujantis tam tikrais principais. Prieš pradedant nekilnojamojo turto vertinimą, specialistui reikia ne tik sužinoti nekilnojamojo turto vertinimo tikslą, sistemą ir atvejį, bet ir gauti vertinimui reikiamus dokumentus.
Kiekvienam sandoriui ir turto įvertinimui įgyvendinti reikalingi būsto nuosavybės dokumentai. Tai objekto pirkimo-pardavimo sutartis, paveldėjimo teisės liudijimas, privatizavimo, dovanojimo ar kita sutartis, pagrindžianti būsto įgijimo būdą. Taip pat vertinimo metu bus reikalinga nekilnojamojo turto registro pažyma. Ją Registrų centre galima užsisakyti artėjant sandoriui, tačiau svarbu įsitikinti, jog joje nebūtų pardavimą ar įvertinimą apribojančių žymų.
Inventorizacijos byla – schema, kuria patvirtinamas baigtinis būsto – buto, namo, patalpų – planas. Kadastrinių matavimų byla įgyjama baigus būsto statybos darbus. Jei vėliau atliekamas kapitalinis būsto remontas, kurio metu pakeičiamas būsto išplanavimas, inventorizacija turi būti atliekama iš naujo. Byla, kuri pateikiama pirkėjams notarinio sandorio metu, turi atvaizduoti esamą nekilnojamojo turto objekto išplanavimą. Pradėjus būsto įvertinimo procesą svarbu atkreipti dėmesį ir į asmens tapatybės dokumentų galiojimo laiką. Galiojantys, pardavėjų tapatybę įrodantys dokumentai – pasas arba tapatybės kortelė – yra privalomi kiekvieno notarinio sandorio metu.
Svarbiausi nekilnojamojo turto vertės veiksniai: vieta, turto būklė bei rinkos situacija. Ypač didelis dėmesys yra skiriamas nuosavybės vietai, nuo kurios gali priklausyti ne tik rinkos vertė ar kaina, bet ir tam tikri apribojimai. Turto būklė, kurią gali pastebėti kiekvienas potencialus turto valdytojas ar pirkėjas taip pat yra svarbus aspektas vertinant nuosavybę. Rinkos ypatumai: kreditavimo sąlygos, ekonominė situacija, nedarbo lygis, atlyginimų kaita, skatinančioji valstybės vykdoma politika bei vyraujantys pirkėjų – pardavėjų santykiai, pasiūloje vyraujančių objektų perteklius, trūkumas arba pusiausvyra lemia nekilnojamojo turto vertę.
Nekilnojamojo turto vertinimas yra standartinė procedūra, kurios įvykdymui reikalingas turto identifikavimas pagal unikalų numerį (nekilnojamojo turto registre), turto apžiūra ir iš VĮ Registrų centro gaunami dokumentai. Turto vertinimo paslaugą galima užsisakyti internetu, tiesiog kreipiantis nurodytais kontaktais, o visus reikiamus duomenis Registrų centre taip pat galima užsakyti nuotoliniu būdu. Vertintojų biuras pasiruošęs jums padėti.
Parašykite komentarą