Mediena žmonijos gyvenime atsirado labai seniai ir vis dar užima gana svarbų vaidmenį. Ji naudojama kurui, popieriaus, baldų gamybai, statyboms ir daugelyje kitų sričių. Medžiagos populiarumą lėmė tai, kad mediena turi labai daug gerų ir naudingų savybių. Visų pirma, medį pakankamai paprasta apdirbti, jis taip pat išsiskiria savo spalva, tankiu, tekstūra, kvapu. Mediena gerai skyla ir patvariai prilaiko metalinius tvirtinimus, ji yra itin ilgaamžiška. Dėl šių priežasčių jos poreikis kasdien vis didėja, o tam, kad greitai ir efektyviai ją apdirbtume, reikalingi specialūs mechanizmai ir tam skirti prietaisai. Vienas dažniausiai naudojamų įrenginių – medienos pjovimo staklės. Pastarosios turi nemažai skirtingų tipų ir rūšių. Aptarkime keletą pagrindinių.
Diskinės medienos pjovimo staklės
Šį medienos pjovimo staklių tipą naudoja kone visos medžio apdirbimo įmonės. Į šią kategoriją įeina daugiapjūklės, formatinės, juostinės, radialinės ir kitos medienos pjovimo staklės. Pavyzdžiui, išilginio pjovimo staklės dažniausiai naudojamos lentų, plokščių ir kitų panašių medžiagų apdirbimo darbams atlikti, o formatinės pjovimo staklės tinka įvairių medžių masyvui pjauti. Patogesniam įrenginių valdymui paprastai pasitelkiamos lazerinės liniuotės, kuriomis nustatoma ir pažymima pjūvio vieta. Tai padeda sutaupyti medieną ir užtikrinti gerą medžiagų išeigą.
Obliavimo staklės
Šis staklių tipas apima reismusines, keturpuses ir leistuvinės obliavimo staklės. Obliavimo staklės padeda medienai suteikti aiškią formą, suformuoti reikiamą paviršių ir paversti medžiagą norimu gaminiu, kuriam bus reikalingas tik galutinis apdirbimas (nudažymas, graviravimas ir pan.). Jei reikia automatizuotų ir greitai veikiančių obliavimo staklių, geriausia rinktis keturpuses. Jomis mediena išobliuojama iš keturių pusių ir gali būti padalinta į keletą taškų ar lentelių.
Šlifavimo staklės
Šio tipo medienos pjovimo staklės gali būti plačiajuostės, juostinės ir šepetinės. Jos gali išlyginti apdirbamos medienos paviršių ir nuimti iš seniau atliktų darbų likusias nereikalingas žymes. Šlifuojant itin sudėtingos formos paviršius, prie įrenginių gali būti naudojami segmentiniai, savaime prisitaikantys prispaudėjai.
Frezavimo staklės
Frezavimo staklės tinka 2D arba 3D formų išpjovimui medienoje. Tai darbai, kuriuos tiksliai ir nepriekaištingai atlikti rankomis yra labai sudėtinga. Naujausiuose staklių modeliuose yra integruoti daugiaoperaciniai centrai, kurie padeda frezuoti skirtingų trajektorijų ir sudėtingumo profilius.
Parašykite komentarą