Pastaraisiais metais Lietuvos aukštosios mokyklos kasmet išleidžia į pasaulį po 1500 magistro bei bakalauro pakopų studijas baigusių architektų. Galima numatyti, kad per pastarąjį dešimtmetį paruošta apie 1500 absolventų su architekto išsilavinimu. Pažvelgus iš vienos pusės džiugu, kad tiek daug jaunuolių renkasi ir baigia vieną iš prestižiškiausių specialybių. Tačiau, ar architektų paslaugos tokios reikalingos ir paklausios Lietuvoje, kad reikia tokio didelio kiekio profesionalų šioje srityje?
Atsakyti, kiek tiksliai architektų veikia Lietuvoje – neįmanoma. Tačiau aišku, kad šios srities žinovų greitu metu nepritrūksime, prireikus jų atvyks ir iš užsienio šalių. Bet dėl architektūros absolventų, atvykėlių iš užsienio ir tų, kurie užsiiminėja architektų paslaugomis be atitinkamo išsilavinimo ir kompetencijos, susidaro neišvengiamas perteklius architektūros atstovų, kuris lemia ne tik paslaugos kainą, bet ir kokybę. Konkurencija verčia sureguliuoti kainas, dažniausiai pirkėjų naudai, o mažas uždarbis neskatina architektų siūlyti aukštos kokybės.
Šiuo metu didžioji dalis architektūros studentų moka už mokslus patys, nes strategiškai buvo sumažintas finansavimas šiai specialybei. Tačiau dėl to gresia pavojus, kad jaunuoliai paliks Lietuvą ir gabius studentus nusivilios užsienio šalys. Taip pat, dalis architektūros absolventų baigusių studijas Lietuvoje ir čia neradusių darbo, vyksta dirbti pagal specialybę į užsienio šalis, kur architektų paslaugos yra aukštesnės kokybės ir geriau apmokamos. Tokiu būdu, tikėtina, kad per ilgą laiką, Lietuvos architektų perteklius išsispręs savaime.
Visi studentai išėję iš švietimo įstaigos yra laisvi ieškotis darbo kur tik panorėję. Architektūra yra tokia sritis, kuri suteikia žinių ir supratimo meninėje, meno istorijos, filosofijos srityse, išmoko analizuoti, įvertinti ir suprasti įvairius socialinius procesus, todėl gali būti pritaikyta ir dirbant kituose sektoriuose. Diplomas nurodo tik dalyko išmanymo lygį, gebėjimą mąstyti, o ką su juo veikti, kur dirbti, visiškai priklauso nuo paties žmogaus.
Architektų paslaugos nors ir yra reikalingos Lietuvoje, tačiau aukštųjų universitetų parengtų absolventų kiekis viršija paklausą. Tačiau tai neturėtų būti priežastis atsisakyti siekti karjeros šioje profesijoje, jei labai norisi. Kryptinga šalies politika gali atveri duris su architektūra susijusioms projektavimo sritims. Be to visada galima išsineštą žinių paketą pritaikyti kitose darbo vietose.
Parašykite komentarą