Braškės – vienos skaniausių ir laukiamiausių vasaros uogų, kurių nekantraudami laukia tiek maži, tiek dideli. Tačiau, kad uogų iš tiesų būtų, braškynu reikia rūpintis iš karto, vos tik nuimate paskutinį derlių. Kodėl?
Todėl, kad nuo braškyno priežiūros nuėmus derlių, priklausys kito sezono uogų derlius. Tad šiam etapui būtinai skirkite pakankamai dėmesio ir nenumokite į jį ranka.
Nurinkus uogas, braškyną reikia išravėti, išpurenti tarpueilius ir patręšti. Tam puikiausiai tiks paukščių mėšlas. Sausos jo masės galima įsigyti prekybos centruose. Tik nepamirškite, jog prieš naudojimą koncentratą reikia paversti skystu tirpalu:
- 1 dalį mėšlo praskieskite 10-čia dalių vandens;
- Leiskite prisitraukti 2 paras;
- Gautą preparatą pilkite į dirvą, stengdamiesi nelieti žaliųjų augalo dalių;
- Mišinį pilkite tarp eilių ir vienam krūmui skirkite 1 l tirpalo.
Jokiu būdu netręškite braškių sausu paukščių mėšlu, nes rizikuojate nudeginti augalo šaknis.
Sodininkai vis dar nesutaria, ar po derliaus nuėmimo braškių lapus būtina nupjauti, kad augalai augtų sveikesni ir gausiau derėtų kitais metais. Jaunuose, 1-2 metų amžiaus braškynuose lapų pjauti nepatartina, nebent jie ligoti. Tiesą sakant, nupjovus braškių lapus uogų derlius nepadidėja. Nutinka kaip tik atvirkščiai, nes visos jėgos išnaudojamos ne žiediniams pumpurams krauti, o naujiems lapams auginti. Negana to, augalai prasčiau žiemoja. Pjaunami tik senų (3-4 m. amžiaus), ligotų, labai piktžolėtų, kenkėjų užpultų braškių lapai. Pjauti reikia ne žemiau kaip 5 cm virš ragelių. Po to braškės profilaktiškai nupurškiamos fungicidais ir insekticidais.
Taip pat, šiuo laikotarpiu formuojasi braškių ūsai. Apdorojant braškes po derliaus nuėmimo svarbu žinoti, ką su jais daryti. Ūsai – braškių dauginimosi priemonė. Jei Jums jų nereikia, galite nupjauti visus. Priešingu atveju paliekami 1-2 geriausi egzemplioriai.
Parašykite komentarą