Trikojis – tai pagalbinis įrankis, turintis tris kojas ir suteikiantis atrama bei stabilumą dažnai sutinkamiems matavimo prietaisams, tokiems, kaip lazeriniams bei optiniams nivelyrams, teodolitams, lazeriniams gulsčiukams ir pan. Trikojis nivelyrui, suteikia ne tik stabilumo, bet leidžia ir keisti prietaiso aukštį žemės atžvilgiu, palengvinti jo išgulsčiavimą ant nelygaus paviršiaus. Egzistuoja dviejų rūšių trikojai – nesuskleidžiamų ir suskleidžiamų kojų. Statybose dažniau sutinkami pastarieji, dėl dažnai pasitaikančio nelygaus ar nuožulnaus paviršiaus.
Trikojis nivelyrui susideda iš trijų kojų, iš kurių kiekviena turi metalinius galus, dar vadinamus „batais“ ir galvą, ant kurios tvirtinami prietaisai. Trikojo metaliniai „batai“, labiausiai tinkami naudoti lauko sąlygomis, gali sukelti nepatogumų dirbant viduje, tokių, kaip slydimas, grindų gadinimas. Tokiems atvejams dažnai parduodami guminiai antgaliai, kurie tvirtinami ant šių galų ir leidžia be vargo dirbti vidaus sąlygomis. Pačios kojos yra gaminamos iš plieno (pats tvirčiausias, tačiau tuo pačiu ir sunkiausias), aliuminio (lengvas ir pakankamai tvirtas), stiklo pluošto ir medžio. Paskutinės dvi medžiagos yra pačios tiksliausios, dėl jų itin didelio atsparumo temperatūros pokyčiams.
Trikojų galvos, ant kurių yra prisukamas prietaisas, dažniausiai turi standartinį 5/8” varžtą tvirtinimui. Jeigu Jūsų prietaisas tokio varžto neturi, bus reikalinga įsigyti perėjimą. Galvų formos yra dažnai skirstomos į plokščias ir sferines. Plokščios galvos yra tinkamos naudoti su kone visais prietaisais. Tuo tarpu sferinės yra labiau paplitusios tarp optinių nivelyrų. Jos leidžia be didelio vargo akimirksniu išgulsčiuoti nivelyrą.
Renkantis trikojį nivelyrui ar kitam prietaisui, visada verta atkreipti dėmesį į aplinką, kurioje bus dirbama. Jeigu bus dirbama ant nelygaus ar nuožulnaus paviršiaus, teks rinktis suskleidžiamų kojų trikojį. Esant didelėms vibracijoms statybvietėje (ypač jeigu dirbama šalia įvairios technikos), rekomenduojama naudoti medinį trikojį, dėl itin gerų mechaninių slopinimo savybių. Tai leis išvengti klaidingų matavimų, o pasekoje ir prarastų pinigų bei laiko. Trikojis, naudojamas stambesniems įrenginiams, tokiems, kaip lazeriniams nivelyrams ar teodolitams, privalo būti pakankamai tvirtas, kad atlaikytų prietaiso svorį. Specifikacijose dažnai būna nurodoma maksimali galima apkrova.
Parašykite komentarą