Malkiniai, granuliniai ar anglies katilai?

Autorius:

publikuota:

katilaiStatantis namą arba renovuojant seną, katilinė turėtų būti statoma į prioritetų sąrašo viršų iš karto po stogo ir išorinių sienų apšiltinimo. Tik dažnai kyla klausimas, kokius katilus rinktis? Juk jų daugybė…

Jei nėra dujų, o ir kieme nesinori rausti dar vienos milžiniškos duobės dyzelino talpai (greičiausiai jau turite vietines nuotekas, tad tokios talpos pastatymas yra gana sudėtingas), lieka tik kietu kuru kūrenami katilai.

Malkiniai katilai

Jei turite nuosavo miško, kuris yra netoliese ir galite sau leisti šaltesnį žiemos savaitgalio rytą nuvažiuoti keleto sausuolių, tada malkinis katilas – labai rimtai svarstytinas variantas. Jei malkas ruošiatės pirkti, tikrai teks paskaičiuoti, ar tai apsimoka. Malkiniai katilai turi vieną rimtą trūkumą – juos reikia gana dažnai kūrenti. Dažnai – 1-2 kartus per dieną. Esant dideliems šalčiams, gali būti sudėtinga palikti namus keletui dienų, nes kažkas turės kūrenti, kad namai neatšaltų kritiškai.

Granuliniai katilai

Medžio granulės – vienas iš efektyvesnių kuro rūšių, kurių Lietuvoje apstu. Turime daug medienos pramonės įmonių, kurios gamina gana kokybiškas granules. Dėl to nėra jokios problemos jas įsigyti tiek po maišelį, tiek tonomis.

Granuliniai katilai yra automatizuoti. Juos kūrenti reikia 1-2 kartus per savaitę. Pats katilas yra gana aukšto naudingumo koeficiento, o tai reiškia, kad didžioji dalis energijos skiriama ne katilinės ir kamino šildymui, o namams. Trūkumas – granuliniai katilai yra gana brangūs, jų kaina prasideda nuo 3000 eurų + pajungimas apie 1500 eurų + santechnikos detalės dar apie 2000 eurų. Tai brangus malonumas, tačiau efektyvus. Nepamirškite, kad granulės kainuoja apie 150-160 eurų už toną (67 maišai po 15 kg).

Anglies katilai

Paprastai gamintojai gamina granulinius katilus, kuriuos galima kūrenti ir granuline anglimi. Tai mažesnės frakcijos plauta akmens anglis. Parduodama tiek maišais, tiek tonomis. Tonos kaina – 160-180 eurų. Vieno 25 kg maišo kaina – 4-4,5 euro.

Anglies katilai turi būti pritaikyti kūrenimui šiuo kuru. Bet maišyti su granulėmis jų negalima, nes skiriasi degimo mechanizmas. Deginant granules, reikalingas didesnis oro kiekis, tad reikia įmontuoti papildomus mechanizmus. Be to medžio granulių kaloringumas yra mažesnis, nei anglies, o tai reiškia, kad anglis duoda daugiau energijos kūrenant tą patį kiekį.

Dar vienas minusas – anglis yra iškastinis kuras. O tai nelabai suderinama su ekologiškesnėmis medienos granulėmis. Tiesa, joms gaminti irgi naudojama aparatūra, kuri prisideda prie CO2 emisijos didinimo. Ekologiškiausios išlieka malkos, tačiau jos pjaunamos ne elektriniais įrankiais… Tad ekologija – labai diskutuotinas klausimas, kalbant apie kurą.

Ką rinktumėtės jūs? Visada atsižvelkite į apšildomų patalpų plotą ir katilo galingumą. Gal patalpa maža ir jums tikrai nereikia galingo anglinio katilo? Viskas priklauso nuo jūsų namų poreikių.


Diskusija

Įrašo “Malkiniai, granuliniai ar anglies katilai?” komentarų : 1

  1. Įvairių rūšių katilai turi savų privalumų ir trūkumų. Renkantis katilą svarbu atsižvelgti į konkretų atvejį, nes vienos rūšies katilas gali puikiai tikti vienai patalpai, tačiau visai netikti kitai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *